Як вибрати посудомийну машину?
Домашні турботи займають багато часу: наведення порядку, миття посуду, складання речей місцями виснажують і нерідко навіть дратують. Автоматизація хоча б деяких із них полегшує життя. Посудомийна машина допомагає перекласти обов'язки з миття посуду на автоматику та витратити час на щось цікавіше. Але вибір потрібної техніки може бути складним завданням. Розберемося, як вибрати посудомийну машину — дамо практичні поради щодо того, на які аспекти даної техніки варто звернути увагу.
Посудомийна машина – найкращий помічник на кухні
Посудомийка стає базовою кухонною технікою. Вона заощаджує час і витрачені сили, а також добре миє посуд з невеликою витратою води. Підраховано, що за один цикл роботи посудомийка витрачає в 5 разів менше води, ніж людина під час звичайного миття (точні цифри залежать від характеристик конкретної машини).
Ще вона має низку інших переваг:
- миття посуду при високих температурах;
- дезинфекція посуду — видалення патогенних вірусів, мікробів, бактерій;
- можливість миття багатьох комплектів посуду одночасно;
- сушіння посуду без крапель або розводів;
- низький рівень витрати електроенергії.
Посудомийна машина дійсно зручна. Але чи має вона недоліки? Посудомийка потребує спеціальної побутової хімії для миття посуду, пом'якшенної водопровідної води та збереження функціональності. Вона потребує періодичного технічного обслуговування або навіть ремонту у разі тривалої експлуатації.
Типи посудомийних машин
Вибір посудомийної машини варто проводити з урахуванням різних факторів, починаючи від особливостей планування кухні та закінчуючи кількістю членів сім'ї. Важливу роль відіграє тип такої побутової техніки. Посудомийка може бути:
- Вбудована. Тихо працює, стильно виглядає, може бути замаскована за кухонним фасадом.
- Не вбудована. Може переноситися або пересуватися, підходить для орендованих квартир, невеликих кухонь, де неможливо вбудувати техніку у фасади.
Яку посудомийну машину вибрати за типом керування
Щоб обрати посудомийку, якою буде зручно користуватися всім членам сім'ї, варто звернути увагу на тип керування такою технікою. Це може бути:
- На поворотному вимикачі разом із кнопками. Цей тип керування реалізується в дешевих посудомийках. Є складним у очищенні — поворотний вимикач та кнопки збирають на собі забруднення.
- На кнопках. Такий тип механічного управління реалізує хороший функціонал, має доступну ціну, є зручнішим, ніж попередній варіант. Але кнопки також бувають складними у догляді.
- На дистанційному чи сенсорному управлінні. Такі технологічні рішення просунуті і одночасно зручні. Вони прості у догляді, мають стильний вигляд. Але сенсорне керування зазвичай використовується на дорогих моделях посудомийок.
Вибір техніки за класом миття/сушіння
Клас миття/сушіння — це літерний критерій, який вказує на якість миття/сушіння, що виконується. Для маркування показника використовуються латинські літери:
- А — посуд на виході є чистим, повністю просушеним;
- В — після циклу миття на поверхні видно невелику/незначну кількість плям та/або крапель;
- C — після закінчення циклу на посуді можуть спостерігатися плями/крапельки води.
Рідко зустрічаються посудомийки класу D, вони допускають наявність великої кількості вологи на поверхні посуду.
Безумовно, клас миття/сушіння посудомийки корелює за її вартістю. Чим вища якість миття посуду, тим вища ціна техніки.
Як вибрати ідеальну посудомийну машину: що важливо врахувати
Габарити та місткість
Побутова техніка має вільно інтегруватися в підібране для неї місце, тому розмір посудомийної машини зазвичай підраховують ще на етапі планування кухні. Майбутнім власникам важливо подбати ще про можливість її підключення до водостоку (каналізації) та водопроводу. Виробники випускають:
- Стандартні моделі. Розміри посудомийної машини досягають 60 або більше сантиметрів завширшки. Стандартні посудомийки характеризуються максимальним рівнем завантаження. Підходять для великої родини. Вміщують до 16 комплектів посуду.
- Вузькі моделі. Такі посудомийки мають ширину в межах 45-60 см. Їх обирають для маленьких кухонь та сімей з 2-4 осіб. Можуть зараз впоратися з 6-9 комплектами.
- Компактні моделі. Така побутова техніка не така поширена, її ширина — до 45 см. Вона впишеться навіть у дуже маленьку кухню, але не вміщатиме велику кількість посуду. Справляються з миттям 4-5 комплектів за один раз.
Енергоефективність та енергоспоживання
Ця характеристика вказує на економічність побутової техніки — скільки споживає посудомийна машина Вона позначається латинськими літерами:
- А (а також А+, А++ або А+++). Такі посудомийки найбільш економічні. Чим більше плюсів, тим менше електроенергії вони використовують.
- B. Це досить економічні моделі із середнім рівнем витрати.
- С. Характеризуються високим енергоспоживанням. Наразі практично не виробляються.
З 2021 р. використовується нова система градації енергоефективності, в якій використовуються літери від А (найекономічніша побутова техніка) до G (максимальна витрата електроенергії).
Функції та програми посудомийних машин
При виборі посудомийки звертайте увагу на кількість програм. Вона впливає на її ціну та зручність використання. Найпоширеніші моделі мають 4 режими роботи:
- Стандартний — базове повсякденне миття посуду.
- Замочування (також відомий як попереднє ополіскування). Рекомендований для застосування, коли в посудомийці збирається трохи посуду, допомагає уникнути присихання залишків їжі до накопичення достатньої кількості предметів для запуску повного циклу. Також використовується, якщо посуд вже встиг засохнути.
- Експрес миття (швидкий цикл). Рекомендований для забруднених предметів посуду.
- Інтенсивне миття. Розроблений для боротьби із стійкими забрудненнями.
Також виробники випускають посудомийки з безліччю додаткових режимів, серед яких:
- економічний — передбачає підігрів води лише до 50-55°С;
- тихий (нічний) — передбачає низький рівень шуму;
- парообробка — для стерилізації або розм'якшення присохлої їжі;
- половинне завантаження — економить воду та електроенергію.
Система фільтрації
Всі посудомийки обладнані фільтром, який збирає залишки їжі та інші забруднення. Він може бути самоочисним або змінним (другий варіант найчастіше використовується в дешевих посудомийках). Зміна фільтра не складає труднощів — із цим завданням можна впоратися буквально за кілька хвилин.
Рівень шуму під час роботи
Виробники виготовляють машинки, які працюють із рівнем шуму не вище 45 дБ. Цей критерій є досить зручним. Він дозволяє запускати побутову техніку навіть у нічний час.
Матеріали та зовнішній вигляд
Краща посудомийна машина повинна не тільки добре справлятися зі своєю роботою, а й вписуватися в інтер'єр кухні. Виробники випускають моделі різного кольору, також може відрізнятися матеріал облицювання побутової техніки, зовнішній вигляд, розташування панелі управління. Експерти радять звертати увагу на якість складання посудомийки, адже це важливий критерій її довговічності.
Співвідношення ціна – якість
Вартість побутової техніки часто прямо корелює з її якістю. Але виробники випускають досить бюджетні посудомийки, які мають гарний набір функцій та навіть гарантію від виробника на два-три роки. У той же час, дорожча техніка має гарантію до 10 років. Тому той факт, скільки коштує посудомийна машина, може бути важливим критерієм її якості та довговічності.
Наведені рекомендації допоможуть правильно вибрати посудомийну машину, яка буде відповідати вашим вимогам щодо функціоналу, параметрів та вартості.